Renovator: multifunkční přístroj za řadu nářadí

Toto je mini recenze na multifunkční nářadí, které se jmenuje Renovator a je známé z televizní reklamy TopShop (nově se podobné nářadí pod názvem Opravátor dá zakoupit v obchodní síti Albert). Pokusím se shrnout výhody a nevýhody tohoto zařízení.

Renovator

Hned na úvod musím ale podotknout, že pokud chcete opravdu kvalitní přístroj, který vám vydrží, je potřeba se poohlédnout po kvalitnějších výrobcích, na které sice neběží úžasná reklama v televizi, ale zato se s nimi opravdu úžasně pracuje. Takové profi nářadí na druhou stranu bývá o něco dražší. Ne vždy však o tolik a mnohem větší výkon a především odolnost a trvanlivost takového profi nebo polo-profi nářadí se vám na ceně s přibývajícími léty, kdy nářadí budete takřka bezúdržbově používat, mnohonásobně vrátí.

"Pravý Renovátor" vyrábí kvalitní německá značka Fein a toto univerzální multifunknčí nářadí se jmenuje Fein Multimaster FMM. K dostání je v několika verzích. Základní verze s několika nejpoužívanějšími nadstavci nese označení Fein Multimaster FMM 250 Start, s kompletní sadou příslušenství pod označením Multifunkční nářadí Fein Multimaster FMM 250 QTop a v provedení jako aku nářadí pod názvem Fein Multimaster AFMM14.

"Renovátory" od značky Fein si můžete porovnat také s dalšími typy multifunkčními univerzální systémy pro demontáž a renovaci, zde je přehled multifunkčních nástrojů, které se aktuálně prodávají na českém trhu. Výrobky od tradiční německé značky Fein patří ale rozhodně k těm nejlepším. Za povšimnutí stojí ale také např. toto docela levné multifunkční nářadí Bosch PMF 190 E, 190 W od značky Bosch.

Dále se budu věnovat Renovátoru z TV teleshoppingu a začnu malým sci-fi výletem (protože i ta reklama na to zařízení je tak trochu sci-fi):

Možná jste někdy chtěli umět to, co akční hrdina z filmu Terminátor. Být silný, chytrý a umět si se vším a v každé situaci poradit. Terminátor je ale pouze sci-fi postava, jako on není nikdo na světě. Přesto i běžný smrtelník může díky chytrým pomůckám, šikovným nástrojům a vhodnému nářadí dosáhnout nevídaných věcí. Pokud se tedy oproti Terminátoru, který dokázal bravurně vše zničit, rozhodnete spíše tvořit, opravovat, obnovovat, rekonstruovat a renovovat, můžete si vzít na pomoc jeden chytře vymyšlený univerzální a multifunkční nástroj. Ne náhodou je jeho název odvozen od jména výše uvedeného akčního hrdiny. Pozor, přichází Renovator.

Po vzletném úvodu však už nechme hovořit fakta:

Renovátor je multifunkční nástroj, který dokáže nahradit celou řadu běžného i méně používaného nářadí. Základem Renovatoru je rotační přístroj, který pomocí přídavných prvků dokáže zastávat různé funkce. Vzhledově se Renovator podobá nejvíce běžné úhlové brusce, jeho výhoda je však právě v oněch různých nástavcích (které jsou součástí balení), díky nimž můžete Renovator používat na celou řadu úkonů. Celkem se k Renovatoru dodává 20dílná sada příslušenství.

Co Renovator dokáže (jeho funkce)

S Renovatorem můžete brousit, rašplovat, leštit nebo pilovat. Dokáže také řezat dřevo, plast a dokonce i kov (flexa). Stejně tak dobře jako řezání mu jde i krájení. Při drobných zednických pracích oceníte funkci seškrabávání omítky nebo odsávání prachu.

Pro koho je Renovator určený

Obecně se dá říci, že toto nářadí je cíleno především pro domácí použití, do dílny a pro kutily. Velkou výhodou je to, že si pro tyto účely můžete pořídit pouze jedno jediné zařízení, které zastoupí všechny nástroje, které by člověk mohl doma a při práci kolem domu či na chatě potřebovat.

Nicméně výkon Renovatoru je dostatečný i pro použití v profesionálním prostředí (jak se během delšího používání ukázalo, tak není), proto jej používá také řada řemeslníků (ale jen na úplně základní a sporadické operace). Důležité je také to, že Renovator je vyroben tak, aby byl hodně odolný a aby profesionální nasazení vydržel i po technické stránce, jenže bohužel příslušenství k Renovátoru je potřeba poměrně často měnit, nevydrží...

Typické použití: Rekonstrukce bytu svépomocí

Velmi dobrým pomocníkem se Renovator stane např. při rekonstrukci bytu. Díky jeho univerzálnosti a multifukčnosti to bude nástroj, který při rekonstrukci bytu takřka neodložíte z ruky.

Obsah balení

Kromě samotného přístroje Renovator je obsahem balení toto příslušenství:
5 ks příslušenství na vysávání
1 x lešticí nástavec
1 x černý ocelový pilový list
1 x půlkruhový pilový kotouč
1 x škrabací nůž
1 x půlkruhový odstraňovač omítky
1 x brusný nástavec delta
9 různých typů brusných papírů
1 x imbusový klíč
1 x kufřík
1 x návod k použití

Shrnutí a hodnocení

Když shrnu zkušenosti a také recenze, které se týkají Renovatoru, troufám si vyřknout tento závěr: Renovator je dobré řešení pro ty, kdo doma občas něco spravují a hodí se jim k ruce různé typy nářadí, ale nechtějí si kupovat všechno zvlášť. Jasnou volbou je pak Renovator pro ty, kdo se chystají na rekonstrukci bytu či drobné stavební práce (bourání příčky, vyřezávání futer, řezání dveří, renovace zahradního nábytku, broušení, leštění kachliček atd.) a bohužel nemají finanční prostředky pořídit si kvalitnější nářadí.

Naopak si navzdory tomu, co hlásá reklama a Teleshopping, nemyslím, že by vždy bylo možné a jednoduché použít Renovator i tam, kde profesionální řemeslníci obvykle používají drahé jednoúčelové nářadí. Na broušení rozsáhlých ploch nebo např. na řezání dříví na celou zimu existují zkrátka zařízení, se kterými to člověk zvládne pohodlněji (také proto je Renovator oproti nim cenově velmi levný, často dokonce mnohonásobně levnější).

Shrnutí: Renovator je dobře vymyšlený přístroj, který má dostatečný výkon, je odolný a dbá na bezpečnosti. Renovator osciluje rychlostí nastavitelnou na 8500 až 21000 otáček za minutu, a díky tomu ho lze použit na mnoho různorodých úkonů.

A abychom skončili stejně stylově, jak jsme začali, je třeba jen dodat, že Renovator je neocenitelný domácí pomocník, díky němuž vám půjdou některé věci pěkně od ruky, jako by je dělal sám Terminátor.

Takže: Hasta la vista, baby, kutile, řemeslníku... :)

Klady: 
  • multifukčnost
  • univerzálnost
  • výkon
  • odolnost
  • regulace rychlosti otáček
  • nedocenitelný při rekonstrukci bytu
  • cena
Zápory: 
  • plně nenahradí profesionální jednoúčelové nástroje
Hodnocení čtenářů: 
Orientační cena: 
2.290 Kč
Koupit / web prodejce: 

Komentáře

Jméno: 
Urban
Můžu se zeptat? Máte s tímto přístrojem někdo taky osobní zkušenosti? Zvažuju koupit a chtěl bych znát názor jiných. Chci to mít na chalupě při takové běžné údržbě bude to stačit? Díky Míra

ano, pro mé účely je to naprosto vyhovující

Jméno: 
jenyk.ul
Jak již barva nářadí ( modrá ) napovídá že tento přístroj je určen k používání pro kutily to znamená občasnému použití nikoliv k zatížení 8 hod každý den plný výkon a podle toho je třeba s ním zacházet. Bez problému vydrží domácí údržbu, různé práce tak jak jsou v popisu např. nemůžete očekávat že obrousí 100 m2 plochy bez přestávky nebo nevyřeže 50 m2 dlažby jinak je to přístroj OK.

Jméno: 
Bobovič
To jsem z toho jelen. Modrá barva nenapovídá o ničem. Bosch má hobby nářadí zelené a profi modré.

Renovátor je dobrý ,ale co mě vadí je náhradní brusné papíry .Na dotaz operátora ,mě bylo odpovězeno ,že si je mám sehnat ,ale kde? Potřebuji pouze jeden druh brusného papíru a to je problém. Prosím o radu ,informaci ,kde se dají sehnat náhradní brusné papíry ,ale ne celou sadu. Děkuji Robl

Vzhledem k tomu, že to je asijská napodobenina Feinu, tak si myslím, že brusné papíry můžete koupit třeba v Bauhausu. Víc by vás ale mělo zajímat, kde koupíte nový nástroj, který opotřebujete. Při práci určitě nebudete rovnoměrně používat všechny nástroje, aby se pak vyplatilo koupit celou sadu, což je jediná varianta, kterou nabízejí. A také bych nepočítal s jakýmkoli pozáručním servisem. Díky ceně vidím Renovator jako dobrou volbu pro občasné použití v domácnosti, ale třeba na rekonstrukci svépomocí, kde se počítá s větší zátěží a častějším vyměňováním nástrojů, bych si ho rozhodně nekupoval.

Co mi vadí,že na Nemcích jej nabízejí v TV reklamě za 39,90 eura a u nás za 89,90.Přitom by to mělo byt podle platu naopak !!!!!!!

Jméno: 
oroszova
prehliadli ste .ze 39,90 je vyska splatky.....ponukaju to na tri splatky po 39,90....

Jméno: 
pesek
Jak koupit přístroj v Německu, když je levnější?

Co takhle třeba v Německu :-))

Jméno: 
Miroslav Harant
Renovátor ano, ale ne tento levný výrobek. Kupte si poloprofi, nebo profi, cena o polovinu vyšší, kvalita a servis neporovnatelné. Cena v DE je pro čecháčky také o něco vyšší, nicméně při kupní síle v DE je několikrát levnější. Vyrobené jsou z 99% všechny v Číně nebo jiných "silných" :-D ekonomikách.

Jméno: 
Petr Staniek
Pracoval jsem s tímto podobným RENOVÁTOREM v Německu. Profi cca 300,-Euro.Vynikající věc na rekonstrukční práce. Nevýhoda: Každý pilový plát stojí cca.15-20Euro. Pilový plát vydrží cca.2Hodiny!!!

Jméno: 
TonyS
Nekupujte to! Je smejd! Robia to aj ini vyrobcovia a v lepsej kvalite aj cene a s bezproblemovym servisom. S nadstavcami a brusnymi papiermi nie je problem.

Jméno: 
Martin
Vies poradit znacku? Urcite si radsej priplatim ya kvalitu.

Jméno: 
Palo
Např.Yato

Jméno: 
Pavel
Ahoj renovator mám koupil sem ho protože slibovali moc ale víš leden stojí za to nové veci drahé a prace max 1 h a pak je rozpáleném jak plotna ne kupovat pokut mohu poradit

Jméno: 
Zdenda
Prosil bych srozumitelněji :-))))))

Jméno: 
Ivana H.....
Co třeba diamantoví kotouč na řezaní spár OBKLADU. Když je to tak drahé, předem dík :-)))(-)

Jméno: 
Zdeněk
Absolutně nevyhovující přístroj Pokud jednou za rok vyříznu do sádrokartonu otvor na vypínač, do zadní strany obývací stěny otvor na přívod kabelů, nebo opravím jednu poškozenou dlaždici, potom mi tento přístroj stačí. Pokud ale často něco "kutím", tak již po 20 min lehkého broušení zahradního nábytku si musíte dát nejméně 30 min pauzu, sloužící k jeho vychladnutí. Po řezání slabostěnných hliníkových jeklů pilovým plátkem, vydrží tak 10 řezů. Potom je nenávratně ztracený. Rozměr smirkových pláten je tak nešťastně řešen, že si je musíte při nákupu ostřihnout na potřebnou velikost. Jednotlivé komponenty samostatně nenakoupíte! Musíte se případně spokojit s nákupem pouze kompletního dodatečného příslušenství za 1200.-Kč. Samozřejmě že "zdarma" k tomu obdržíte outdoorový nůž, který bych nebral ani zadarmo. Nástavec na keramiku (řezání spár dlažby) má pracovní část cca 1 cm. O tu však přijdete po vyřezání spár u 5 dlaždic. Potom ho můžete vyhodit. Doporučuji zakoupit dražší značkový přístroj, např Fein, AEG, Bosch nebo Makita, které vás při práci nebude pálit do rukou a zakoupíte si samostatně plátek nebo nástavec, který zrovna potřebujete. I když je to lákavé a i když se to nezdá, jsou to v tomto případě "vyhozené peníze". Mně ho koupila manželka na základě masivní reklamy TopShop.cz...."no nekup to za ty prachy, vždyť ty pořád něco děláš",,, Sakra, kdybych si přidal dva tisíce, tak to mám v profi a takhle mi ve skříni leží další "šitka". Navíc do roka a do dne k tomu neseženeš vůbec nic.

Jméno: 
z Brna
Mám ten kvalitnější AEG a s nejvyšším výkonem a je i tento (tzv. "kvalitní") pořád šmejdem. Nic to neudělá a řve na celý barák. Pokud mám řezat, tak to raději uřežu obyčejnou pilkou z dětského nářadí. Pokud mám brousit, vezmu rašplu a dodatečně smirek a je to dřív, než se otravovat s pomalou, zoufalou a hlučnou mašinou !! (Stálo mne to cca 2.500Kč a jsou to ztracený prachy. Takový podraz na lidi je už možno i snad trestně stíhat.) Je to šmejd: totiž ten vibrační pohyb 1,5 mm do stran, co má nahradit délku klasického pilového plátu, je nesmyslem, protože tento pohyb vibrací není v reále tím 1,5 mm, ale úplně jinou hodnotou, jelikož tento nástroj není pevně uchycen k pracovnímu stolu, ale držíte ho v rukou ! Takže namísto aby to makalo stanovenou, předepsanou vibrací 1,5mm , tak se třepou zároveň i vaše ruky a tím mašina jakoby stojí zapíchnutá v zemi. Pak je tedy výsledný, reálný pohyb kotouče sotva délkou rozteče zubů na řezným půlkotouči renovátoru a za této situace není tedy čím řezat, akorát to řve, jak malý ustěkaný děcko. Jestli chceš, tak ti to rád "prodám" a zkoušej štěstí za mně (nabídni cenu já ji stanovovat nebudu). Chystám se to rozmontovat (přestože je to stále v záruční době) a upravit hrubým zásahem, tj změnit délku vibrace. Nejspíš tam propiluji délku kulisy atp. případně někde sehnat větší kotouč ? ... veliká inspirace pro domácí kutily. Mohou si tak hrát a vyvíjet tento zmetek obdobnými zásahy do originálu. Ano, již jsem to reklamoval s tím že uvádím, že to co je prezentováno v reklamách přístroj vůbec neumí ! No, a bylo mi odpovězeno, že to pracuje tak, jak skutečně má a že ať si ten renovátor nechám a že mohu být tak spokojený, neboď mu nic není. Nekupuj to !! ... kup si za ty prachy kompletní klasickou výbavu nářadí. a budeš za vodou a tedy v pohodě.

Jméno: 
Flieger J.
Byl jsem tak blbej, že jsem se nechal také zblbnout. Přeřízl jsem dvě prkénka cca 1 cm tloušťky a od té doby se na věky umlčel. Nechápu, jak může takováto věc být prezentována v TV a trvale oblbovat lidi. Myslím, že je to tak hračka pro děti. V žádném případě se nedá použít na opravu a zvelebování domku!!!! BACHA NA TO!!

souhlasím, je to úplně k ničemu. Ano, hračka pro děti, co si rády hrají, když slyší zvuk motoru. Akorát to řve, nic víc.

Jméno: 
karolína
dobrýden zvažuji koupi batohu je dobrý a vhodný do skoly

Přidat komentář