Převod audiokazety do MP3

Historie poslechu hudby jde ruku v ruce s technologiemi, které poslech hudby umožňují. Technologické inovace však mohou mít i své stinné stránky. Mezi ty nejnepříjemnější, které se dotknou každého posluchače, je ztráta kompatibility hudebních nosičů, které se člověku za léta poslouchání hudby rozrostly do pořádně rozsáhlé sbírky, s novějšími přehrávači hudby. Najednou zjistíte, že magnetofonovou kazetu se šlágry z mládí do mp3 přehrávače nevtěstnate.

Sony Walkman

A nebo snad existuje způsob, jak si hudební záznam ze "staré dobré" audiokazety v mp3 přehrávači poslechnout?

Historické pozadí

Když v roce 1978 zaměstnanci společnosti Sony Nobutoshi Kihara a Akoi Morita vymysleli označení Walkman, asi netušili, že se právě zrodila legenda. Pod značkou Walkman se začala prodávat přenosná audio zařízení, která se natolik těšila oblibě především mladých lidí, že se slovo Walkman stalo prakticky synonymem pro všechny přenosné audio přehrávače.

Původní Walkman byl vyvinut z diktafonu (Pressman) a přehrával MC nosiče, tedy magnetofonové kazety. Postupující technologická inovace z kazetového Walkmanu udělala CD Walkman čili Discman, MiniDisc Walkman, MP3 Walkman apod. Označení Walkman bylo ale natolik zažité, že bez ohledu na použitou technologii přehrávání, každý věděl, že se jedná o přenosné zařízení na přehrávání hudby. Dokonce se vytratilo povědomí o tom, že Walkman je vlastně značka společnosti Sony, pod kterou prodává určitý typ výrobku, a slovem Walkman se začala označovat jakákoliv přenosná audio zařízení od kteréhokoliv výrobce.

Na dvacet let tak slovo Walkman získalo exkluzivní postavení v oblasti přenosných zařízení na přehrávání hudby. Až do doby, než světlo světa v roce 2011 spatřil první iPod od společnosti Apple.

iPod

Příchod Apple iPodu byl začátkem konce značky Walkman, která sice ještě i nyní dožívá v chytrých mobilních telefonech Sony (Sony Ericsson) coby označení pro aplikaci MP3 přehrávač, ale od roku 2010 už tradiční kazetové Walkmany Sony nevyrábí.

Jak na staré audiokazety

Jenže možná máte doma spoustu kazet, které jste během devadesátých let před příchodem CD nosičů stačili "nasbírat". A pravděpodobně se mezi nimi najdou také nahrávky, které již dnes nejdou na digitálním médiu sehnat anebo které pro vás mají nějaký jiný význam, např. nostalgický, a neradi byste o tyto zvukové stopy nadobro přišli.

Záznam prvních slov vašeho dítěte na audiokazetě může být dostatečným důvodem k tomu, aby se člověk tuto nahrávku pokusil zachránit.

A jak se zachraňují magnetofonové kazety? Tím, že se jejich záznam převede do současného digitálního formátu.

Převod kazetových audio nosičů do MP3

Při převodu audio záznamu z kazety do mp3 souboru si musíme uvědomit jednu podstatnou věc. Záznam na magnetofonové pásce je analogový, kdežto empétrojka je záznam digitální. Vyplývají z toho tyto dva důsledky:

1. Převod je možné provést jedině v reálném čase (čas přehrávání rovná se času převodu). Kopírování mp3 na USB Flash disk je opravdu nesrovnatelně rychlejší.

2. Kvalita převedeného záznamu bude ještě o něco horší než už tak docela mizerná kvalita původního zdroje. Můžete se ale chláchopit tím, že šum k magnetofonovým kazetám patří stejně jako "romantické" praskání ke gramofonovým deskám.

Návod na převod audiokazety do MP3

Existuje několik způsobů, jak zvuk ze svých starých magnetofonových kazet překonvertovat do digitální mp3 podoby.

1. Můžete oslovit specializovanou firmu

Tuto práci svěříte lidem, kteří se na tuto oblast specializují. Na internetu takové firmy najdete, jejich služby ale využijete asi převážně jen v případě, že již doma nemáte vlastní magneťák (walkman, hifi věž na kazety, radiomagnetofon apod.), který je k převodu záznamu z kazety nezbytný.

2. Koupíte si speciální zařízení na převod audiozáznamu z kazety do MP3

Na trhu se prodávají specializovaná zařízení, které převod z kazety do digitální podobny usnadňují a co jak nejvíce automatizují.

Zajímavým kouskem z této kategorie je např. tento konvertor pro iPod a iPhone:

Kazetový převodník pro iPod

Jde o zařízení, které dokáže převést audiokazetu do souboru MP3 a hned tento MP3 soubor ulož přímo v přehrávači iPod Touch nebo v telefonu iPhone. Použití je jednoduché. Vložíte svůj iPod nebo iPhone do dokovacího zařízení, z druhé strany zasunete audiokazetu a stisknete tlačítko pro přehrávání. Pomocí aplikace v telefonu nebo iPodu, která je zdarma, se pak převod hudební stopy automaticky dokončí.

Tímto konvertorem můžete převést hudbu ze svých starých kazet také do počítače. Stačí propojit pomocí kabelu s jack konektorem se zvukovou kartou počítače. Cena tohoto zařízení se pohybuje kolem 2.000 Kč.

Obecně však tato zařízení kromě převodu zvuku dokáží samozřejmě tento zvuk také přehrávat (což je předpoklad tohoto procesu), a proto nebývají tato zařízení označována za jednoúčelová, ale schovávají se kupříkladu pod nálepkou retro gramofon apod. Některé tyto audio přístroje dokáží rovnou grabovat (rippovat) zvukovou stopu a přímo ji nahrávat na paměťovou kartu.

TEAC převádí kazety a gramofonové desky do mp3

3. Překopírovat kazetu do MP3 zvládnete sami 

Pokud ještě stále vlastníte nějaký přehrávač audiokazet, který je opatřen audio výstupem (např. pro sluchátka, line-out), hudbu z kazet si můžete do digitální podoby poměrně jednoduše převést ve vlastní režii. Kromě kazeťáku budete potřebovat počítač, jenž disponuje line-in vstupem do zvukové karty (většina), software na práci se zvukem a dostatek času a místa na hard disku.

Postup při převodu zvuku z kazety do počítače

1. Propojení magnetofonu s PC

Propojíme kazeťák pomocí kabelu s počítačovým vstupem do zvukové karty line-in. Teoreticky by fungovalo také připojení kablíku do portu pro mikrofon, ale kvalita takto pořízeného záznamu by byla velice špatná a navíc by mohlo dojít dokonce k poškození zvukové karty. Propojení je nejčastěji realizováno kabelem, který je opatřen dvěma konektory jack 3,5 mm. (Z technického hlediska v tomto případě bude zvuková karta fungovat jako AD převodník).

2. Nahrávání (kopírování) kazety

V počítači spustíme audio aplikaci, ve které budeme kontrolovat průběh záznamu. Kromě komerčních programů existuje také několik zajímavých a dobře použitelných open source projektů. Za zmínku stojí především multiplatformní program Audacity, který si můžete stáhnout zdarma.

Audacity

Aplikaci nastavte na nahrávání z vnějšího zdroje a spusťte nahrávání záznamu a zároveň také stiskněte tlačítko play na vašem kazeťáku.

3. "Remastrování" nahrávky

Nakonec je takřka nezbytné nahraný záznam softwarově vyčistit, zbavit šumu, upravit a "nařezat" na jednotlivé soubory, které pak převedete z wav souboru do MP3 písniček. S audio softwarem Audacity to hravě zvládnete.

Hodnocení čtenářů: 

Komentáře

Jméno: 
berky
vošetkom mam jestne len potom neviem tu nahravku uložiť na plochu pc ako postupovať

Přidat komentář