Offline navigace zdarma od T-Mobile a koktavý Pavel Liška navrch

V příštích dnech odjíždím na dovolenou, tak už jsem myšlenkami někde u vody pod slunečníkem se škopkem v ruce. Cestovat budu po vlastní ose, autem. Vzdálenost sice není nejmenší, ale trasa není složitá, takže za jednu delší noc bychom tu cestu měli zvládnout. Ano, jako správný Čech jedu s rodinou do Chorvatska.

Dynavix a Liška

Jak říkám, cesta k moři je jednoduchá, tak jsem počítal, že si vystačím s jednoduchým itinerářem na papíře, s několika průjezdovými a orientačními body. Zrovna jsem připravoval svou cestovní mapu, ještě jsem upravil formátování, aby se mi celý itinerář vešel na jednu stranu A4 a poslal ji do tiskárny. V tom mi pípla SMS. Píše operátor, to bude zase nějaká blbá reklama, myslel jsem si.

Dynavix T-Mobile edition

A skutečně: reklama. Ale ne úplně blbá: T-Mobile mi poslal SMS, že si můžu zdarma do mobilu stáhnout navigaci. Že prý v rámci nějaké akce dává věrným zákazníkům navigaci Dynavix (resp. její upravenou verzi T-Mobile edition). Zajásal jsem. Respektive nabídka mě docela zaujala, protože tu ukecanou bedýnku s nápisem Garmin, TomTom apod., které se říká auto navigace, ve svém voze nalepenou na skle momentálně nevozím. Podíval jsem se na android market a zajásal podruhé: běžná cena této navigace s mapami střední Evropy na Google Play činí 999 Kč. Tak to asi nebude úplně špatná navigace, pomyslel jsem si, i když jsem o výrobci této navigace v životě ještě neslyšel.

Offline Garmin a Sygic, online Google navigace

Kdysi mě na cestách doprovázela navigace Garmin, ale bez aktualizace map její navigační schopnosti začaly stagnovat. Tenkrát ještě Garmin nenabízel Lifetime navigace s doživotní aktualizací silničních map zdarma - anebo jsem já takovou zkrátka nevlastnil. A tak jsem z bodu A do bodu B stále jezdit tou nejdelší trasou (ale za to po té nejvíce děravé silnici cool) a za žádných okolností jste mě nemohli spatřit na nově postavené dálnici, která před pár lety pomalu obkroužila moje město...

Naštěstí mi nakonec mou senilní navigaci, mou zastaralou GPS bludičku nějaký dobrák odcizil.

Svého času jsem v mobilu krátce vyzkoušel cracknutou navigaci Sygic, měl jsem verzi pro Symbian na telefonu Nokia N95. Fungovala offline, což byla velká výhoda.

Ale to už je také pár let nazpátek. Od té doby, co jsem přešel na chytřejší mobilní platformu (= Android) a mám datový tarif a jsem pořád online, žádná offline navigace pro Android není pro mé ježdění potřeba. A navíc se mi za žádnou nechce platit a o žádné zdarma nevím.

Update: Děkuji Anonymovi v diskuzi za upozornění na offline navigaci zdarma pro Android mobily. Aplikace se jmenuje MapFactor navigator a najdete ji na android marketu Google Play. Ale zatím jsem s ní žádný pořádný test v reálné provozu neudělal, takže vlastně nemůžu její kvality objektivně posoudit. Ale podle recenze na Google Play vypadá nadějně.

Navigaci používám jen sporadicky, jen když se někde úplně zamotám a ne a ne se vymotat - a to si pak docela dobře vystačím právě s online navigací pro mobil od Googlu; snad proto, že se nezamotávám tak často.

Ale když už jsem dostal možnost stáhnout si zdarma offline navigaci, proč bych ji netestnul? Do Chorvatska se bude hodit! Tam bych se za data v telefonu nedoplatil.

V SMS byl odkaz na stránky operátora, ze kterých jsem se přes jedno tlačítko "Navigace zdarma" doslat do Android marketu Google Play.

Mapy celého světa? Evropy? ne ne ne

Po spuštění aplikace v mobilu jsem byl vyzván, abych si vybral místo uložení map (paměťová karta nebo interní úložiště) a začalo se stahovat asi 230 MB map. Pokud nejste připojeni přes wifi, ale přes datový tarif operátora s omezeným FUP limitem, nedoporučuji v instalaci pokračovat. Hlavně proto, že těch 230 MB se stahovalo asi tak 50 krát, pořád dokolečka. Nevím, jestli to byla nějaká chyba na mé straně, v mém telefonu, že se to prostě nějak seklo a jen to předstíralo, že stahuje data, a přitom to nic nedělalo. Nebo jestli jsem opravdu stáhl ta data nějakou technickou chybou několikrát.

Když po dobrých 20 minutách můj Samsung Galaxy S2 ještě pořád stahoval, radoval jsem se, že budu mít v mobilu mapy celé zeměkoule. A možná k tomu přidali pro strýčka Příhodu i plán Měsíce, usmíval jsem se, už je prý také rozparcelovaný.

Jenže žádný Měsíc, žádné pouštní stezky v Egyptě, žádné divoké silnice Indie, ani rovnoběžné ulice Spojených států, dokonce ani mapy Evropy - a tedy ani cílová destinace mé dovolené: mapa Chorvatska. Pouze mapový podklad pro Česko a Slovensko. A k tomu hlasová navigace asi v deseti jazycích (k čemu to zákazníkům českého T-Mobile bude?) včetně dvou českých hlasů: Paní Ilony a koktavého komika Pavla Lišky.

Když koktavý Liška kecá do řízení..

Takže tento dárek od T-Mobilu asi příliš nevyužiju. Ale navigaci dám šanci, to jo, vyzkouším ji. Ke státním hranicím s Rakouskem si nechám do řízení mluvit tím komikem Liškou (lepší než když mi do toho kvandá manželka) a pak vytáhnu z kastlíku v palubní desce mnou připravený, na papíru  vytištěný itinerář trasy a pokorně budu pokračovat v cestě za sluníčkem, k moři, podle značek na silnici jako za starých časů.

Hodnocení čtenářů: 

Komentáře

Jméno: 
Ruzena
Nemuzu navigace nahrat. Pavel ma srdicko jsem postizena a uz je to king jsem Blbka MOC zdravim Ruza Ledvinova Slany 371

Přidat komentář