Elektronická čtečka nebo malý tablet? Přehled nových tabletů a ebook čteček

Chcete si pořídit nejěké zařízení na čtení elektronických knih a časopisů a nevíte, kterou ebook čtečku či tablet koupit? A co je na takovéto využití vhodnější: ebook nebo tablet?

Google Nexus 7

V tomto článku zatím nechci na tuto otázku jednoznačně odpovědět, myslím si, že jednoznačná odpověď ani neexistuje. Provedu pouze malý průzkum trhu, abychom si udělali obrázek o tom, jaká zařízení vhodná pro čtení knih a časopisů jsou, a nebo v brzké budoucnosti budou, na trhu k dispozici. Tady je malý přehled, na jehož základě příště zkusím vyvodit nějaké závěry.

Fenomén dneška: tablet 7 palců

Na poli malých sedmipalcových tabletů se toho v poslední době děje hodně. Výrobci se předhánějí v tom, kdo uvede lepší a levnější tablet - a to je pro zákazníka vždycky dobře.

Tato malá zařízení si přitom nekonkurují pouze mezi sebou a společně nejsou pouze konkurencí tabletům iPad od společnosti Apple. Ale stále více jsou tyto tablety profilovány jako zařízení na čtení knih či časopisů. Dělají tak konkurenci také klasických elektronickým čtečkám s E Ink displeji. Je pravda, že "v disciplíně" čtení knih dominantní postavení čteček s elektronickým displejem asi neohrozí, jenže to už neplatí o velmi dynamicky se rozvíjejícím trhu s elektronickými magazíny a časopisy. A právě v tomto odvětví se dá očekávat největší růst zájmů jak ze strany čtenářů, tak ze strany vydavatelů obsahu.

Pojďme se podívat na pár novinek z poslední doby. Určitě je z čeho vybírat. A pokud uvažujete o koupi čtečky nebo tabletu s tím, že primárně na tomto zařízení budete číst knihy, časopisy nebo články z internetu, je na zvážení, zda raději sáhnout po klasické ebook čtečce s E Ink displejem, nebo raději zvolit multifunkční tablet. Zvlášť když cenově se tato zařízení pohybují přibližně na stejné úrovni. (Tedy jak jsem v úvodu avizoval: zatím jen přehled.)

Google Nexus 7

V posledních týdnech slaví nevídaný úspěch sedmipalcový tablet Google Nexus 7, který běží na operačním systému Android a za nímž stojí, jak již název napovídá, společnost Google. Tento tablet lze mimo jiné docela dost dobře použít jako "svítící" čtečku elektronických knih.

Více o tabletu v článku Google Nexus 7. Tablet se prodává za 200 dolarů (v přepočtu asi 4800 Kč).

Co nového nabízí Amazon

Před pár dny představila svůj nový tablet (celkem vlastně 3 tablety Kindle Fire HD) a ebook čtečku také společnost Amazon.

Tablet Kindle Fire HD stojí stejně jako tablet od společnosti Google. Ale vzhledem k okleštěnému systému Android, na kterém tablet běží, je zřejmé, že jeho primární určení je pro konzumaci textového či šířeji multimediálního obsahu, který Amazon prodává.

Nová ebook čtečka od Amazonu Amazon Kindle Paperwhite je již pak vyloženě urečena ke čtení. Oproti konkurenci i svému předchůdci nabízcí ebook čtečka Amazon Kindle Paperwhite displej nové technologie. Technologie se jmenuje Paperwhite a zachovává výhody E Ink displeje, ale přitom umožňuje číst text i za šera, což E Ink displej nedokáže. Displej o úhlopříčce 6 palců navíc nabízí velmi velkou hustotu pixelů (212 ppi) a skvělý kontrast. A to se bavíme o čtečce za necelé 3000 Kč. (Zároveň Amazon zlevnil předchozí model Kindlu na 69 dolarů, což je v přepočtu cca 1600 Kč vč. DPH).

 

Tablet a ebook od Kobo

Svá nová elektronická čtecí zařízení a tablety předvedl i další hráč na poli elektronického čtení. U nás ne tak známá, ale ve světě ebooků respektovaná společnost Kobo. [[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"42","attributes":{"alt":"Tablet Kobo Arc","class":"media-image","height":"468","style":"width: 480px; height: 468px; float: right","typeof":"foaf:Image","width":"480"}}]]

Firma Kobo uvedla podobně jak Amazon najednou hned několik zařízen, celou novou eReading rodinu, jak se o těchto čtečkách a tabletu Kobo vyjadřuje. Novými ebook čtečkami jsou: Kobo Mini, Kobo Touch, Kobo Glo a Kobo Arc.

Kobo Glo je elektronická čtečka se 7 palcovým displejem technologie E Ink. Cena této čtečky, pokud se bude prodávat i v ČR, by mohla být do 3000 Kč.

Nejmenší čtečkou ebooků na světě, jak jsem se dočetl, je nová čtečka Kobo Mini, jejíž displej má úhlopříčku 5 palců a opět se jedná o technologii elektronického inkoustu (E Ink). Velikosti čtečky odpovídá také cena, která by neměla překročit hranici 2000 Kč.

Obě tyto čtečky se začnou v USA prodávat prvního října.

Společnost Kobo představila ale také zařízení s klasickým LCD displejem, tablet Kobo Arc. Ten běží na plnohodnotném OS Android 4.0. Na rozdíl od tabletu Kindle Fire HD od Amazonu budou mít majitelé tabletu Kobo Arc přístup ke všem funkcím, které nabízí operační systém Android včetně přístupu do android marketu Google Play. Stejně jako tablet od Amazonu i Googlu má tablet Kobo Arc displej o úhlopříčce 7 palců a bude tak přímým konkurentem těchto tabletů. Cena by přitom v ČR mohla být pod 5000 kč. 

Hodnocení čtenářů: 

Komentáře

Paperwhite ma e-ink a nova technologie se tyka jen osvetleni, ktere je narozdil od konkurence reseno vrstvou podobnou optickemu kabelu, kdy je osvetleni rovnomerne po cele plose obrazovky a to za pouziti pouze 4LED

jinak uz pred paperwhite tu byly stecky s osvtlenim napr. nook glowlight

Přidat komentář