Grafická karta Nvidia v linuxu: Nastavení ovládání ztmavování displeje

Ještě stále se setkávám s tím, že linux není ze strany výrobců hardwaru vždy dokonale podporován. Situace se za poslední roky podle mé zkušenosti sice radikálně zlepšila, ale čas od času nefunguje všechno out of the box a je potřeba ještě něco dořešit a v systému doladit. Na mém přibližně rok a půl starém notebooku Samsung R580 používám od samého počátku linux (volba byla jasná, jelikož na stolním počítači jedu na linuxu už pár let a to nejsem žádný čistokrevný geek heart. Konkrétně distribuci Debian. Ano, funguje ok.

Debian

Před pár dny jsem ale noťas zanesl reklamovat do servisu s vadnou klávesnicí. Vypadaly mi některé klávesy. U této příležitosti jsem ale musel/chtěl/rozhodl se smazat Debian a nahodit zpět původní Windows 7. V servise vše dopadlo k mé spokojensti a já znovu instaloval Debian.

A proto píšu tento post. Po nainstalování proprietárního ovladače dedikované grafické karty Nvidia mi na mém notebooku Samsung R580 nefunguje ovládání ztmavování displeje funkční klávesovou. Vím, že regulace jasu displeje dříve fungovala a vím, že jsem tento problém docela jednoduše vyřešil. Pouze jsem na to po tom roce a půl už prostě zapomněl. A jelikož se možná někdo setká s podobným problémem, uvádím zde návod, jak jej odstranit. A možná tento návod budu v budoucnu nedejbože potřebovat opět i já, tak abych nemusel zase hledat... Navíc se podle informací na různých linuxových fórech tento problém dotýká notebooků různých výrobců s grafickou kartou od Nvidie, ne jen zmiňovaného Samsungu. V mém případě se jedná o grafiku Nvidia GeForce GT 330M s ovladači co má paměť sahá od nějaké verze 195.36 po aktuální 295.40.

Jak se nefunkční regulace jasu displeje projevuje? Podle mých zkušeností se v Gnome 2. i 3. řady sice objeví "OSD" animace zmavování, resp. zesvětlování displeje, ale fakticky displej světelnost nezmění.

Vyřešení tohoto problému je velmi jednoduché. Stačí do soubory xorg.conf přidat tento řádek, konkrétně do sekce Device:

Option "RegistryDwords" "EnableBrightnessControl=1"

Tato metoda, jak už jsem se zmínil, zaručeně funguje na Debianu. Funkčnost mám ověřenou na Debianu 6.0 Squeeze, testing (Wheezy) i unstable (Sid) na desktopu Gnome řady 2 i 3 (používám gnome-shell). V jiných distribucích linuxu, než je Debian, jsem sice nezkoušel, ale z principu nevidím důvod, proč by toto nefungovalo také v Ubuntu a dalších distribucích jako je Fedora, Arch, Mint, openSUSE atd.

Pro úplnost dodávám, že soubor xorg.conf se v Debianu nachází v andresáři /etc/X11. Takže stačí do root terminálu zadat např.

gedit /etc/X11/xorg.conf

a následně do souboru v takto otevřeném editoru zkopírovat výše uvedený řádek.

Hodnocení čtenářů: