Jakou e-book čtečku? Podle čeho vybírat čtečku e-knih?

Při rozhodování, jakou e-book čtečku si pořídit, je potřeba si nejdříve ujasnit, na jaký typ literatury chcete čtečku převážně používat. Pokud vám jde především o čtení beletrie (romány apod.) a nebo chcete číst technickou literaturu či časopisy. V prvním případě doporučuji čtečku s elektronickým inkoustem (e-ink displej). V druhém případě doporučuji tablet s klasickým "svítícím" LCD panelem.

e-book čtečky

Technická (odborná) literatura bývá nejčastěji ve formátu pdf. Výhoda pdf formátu spočívá v tom, že zachovává pevnou textovou sazbu, která je pro odborné texty nezbytná, aby nedocházelo k nechtěnému přelévání textu, pokud se na stránce vyskytují např. matematické vzorečky nebo nějaká schémata, nákresy... Tato výhoda bývá ale zároveň i slabinou pdf formátu, protože se text v pdf nedokáže přizpůsobit různým velikostem displeje čtečky a při četbě knihy v pdf se musí často scrolovat na všechny strany, což je značně otravné. (Řešením může být pořídit si čtečku s velkým, např. deseti palcovým displejem, na který se vejde najednou v rozumném zvětšení nebo zmenšení celá stránka knihy, problém pak ale nastává s mobilitou takového zařízení.)

Podobně jsou na tom časopisy a magazíny, které většinou obsahují mnoho obrázků a často bývají typograficky náročněji zpracované. Na druhé straně již existují speciální verze magazínů, které jsou určeny přímo pro čtení v e-book čtečkách. Tyto časopisy ale bývají svázány s konkrétními typy čteček, např. Amazon Kindle nebo třeba s českým prodejcem eReading.

Pokud tedy hodláte číst nejvíce odbornou literaturu nebo časopisy, zvažte pořízení tabletu, případně levné LCD čtečky (např. Prestigio Nobile PER3274B), než jednoúčelové e-ink čtečky.

 

E-book čtečky

To byl malý úvod do problematiky čtení na elektronických zařízeních a teď už k samotným e-book čtečkám na bázi elektronického inkoustu, které ocení všichni milovníci beletrie (pokud nejde o konzervativní čtenáře, kteří nade vše milují vůni skutečného papíru).

Na trhu je k dispozici celá řada elektronických čteček a jejich pořizovací cena je dnes už také oproti dřívějšku více než přijatelná.

Na výběr jsou jednak čtečky, které jsou provázané s konkrétním obchodem s elektronickými knihami (Amazon Kindle, eReading, Palmknihy) a jednak čtečky z tzv. volného prodeje.

Čtečky z první kategorie mají tu výhodu, že si do nich většinou velmi snadno můžete pořídit (koupit) obsah. Většinou prostřednictvím wifi připojení a vestavěné aplikace na nákup knih. To ale zcela neplatí pro čtečku od Amazonu, který v ČR zatím oficiálně nevstoupil na trh. Do Kindlu od Amazonu se ale velmi snadno dají zaslat knihy pomocí emailu.

Do čteček z volného prodeje musíte knihy nahrávat ručně prostřednictvím počítače. Každý výrobce čteček k tomu má svůj speciální počítačový program (pokud čtečka nejde připojit přes USB rovnu jako mass storage zařízení), existuje ale i univerzální multiplatformní řešení, software s názvem Calibre, který je zdarma a funguje bezvadně.

Slovník

Při pořizování čtečky můžete požadovat (ale také nemusíte, záleží na účelu použití čtečky), aby čtečka obsahovala slovník. Pokud čtete cizojazyčné knihy, můžete tuto funkci určitě ocenit.

Ebook a dotykový displej

Další věc, o které můžete v souvislosti s elektronickou čtečkou přemýšlet, je to, zda si pořídit e-book čtečku s dotykovým displejem.

Dříve platilo, že čtečky s dotykovou vrstvou poskytovali většinou horší kvalitu vykreslení písma, protože dotyková vrstva displeje překrývala tu zobrazovací. S nástupem "svítících" e-ink čteček se ale tento nedostatek výrazně eliminoval. (Navíc majitelé i starších dotykových e-ink čteček vám budou tvrdit, že oni žádnou horší kvalitu kontrastu písma nepozorují). Zkrátka dotykové ovládání je dnes moderní a pokud jste zvyklí na dotykový telefon nebo tablet, pravděpodobně budete intuitivně do displeje čtečky stejně "ťapat" prstem. Já osobně sice stále preferuji displej nedotykový, s rozvojem technologie mi ovšem již pro toto mé přesvědčení ubývají argumenty a především nové nedotykové čtečky, které by se daly koupit. Takže ani tento aspekt při výběru čtečky už nehraje významnější roli, než jakou je subjektivní osobní preference.

Na základě mého zamyšlení nad e-book čtečkami jsem sestavil také malý přehled čteček, mezi kterými bych vybíral, pokud bych si chtěl dnes koupit novou čtečku. Seznam jsem sestavoval tak, aby mohl být inspirací především začínajícím "elektronickým" českým čtenářům. Čtečky jsou seřazeny abecedně, nejde o žebříček, ale o okruh, ze kterého doporučuji vybírat (nebo který stojí za to zvážit).

 

Bookeen Cybook Odyssey HD

Bookeen Cybook Odyssey HD je dle mého moc dobrá čtečka, která je navíc napojená na český obchod s elektronickými knihami PalmKnihy. Má šesti palcový nasvícený dotykový displej, wifi a slušnou hardwarovou výbavu.

Bookeen Cybook Odyssey HD

 

Kindle

V současné době jsou celosvětově i u nás asi nejprodávanější čtečky Amazon Kindle. Nedávno byly uvedeny na trh nové verze této čtečky Kindle 5 a Kindle Paperwhite. Špatná volba ale stále není ani starší Kindle 4. Nejmodernější Kindle Paperwhite má vlastní podsvícení displeje, takže se dá číst i v noci při zhasnutém světle.

Kindle Paperwhite

Nevýhodou Kindlu v ČR je to, že Amazon u nás nepodporuje prodej knih. Navíc některé čtečky (záleží na dotované/nedotované verzi) zobrazují reklamu, což se spoustě lidí nelíbí, ale jiní často vůbec neřeší.

Velkou výhodou ale je snadné zasílání knih a časopisů do čtečky prostřednictvím emailu, který člověk získá zdarma registrací u Amazonu. A v neposlední řadě další obrovskou výhodou je cena. Ty čtečky jsou dost kvalitní a na to, co umí, jsou velmi levné. Prostě neskutečný poměr cena výkon.

 

eReading.cz START

Poslední čtečka, která mě v poslední době zaujala, je nová čtečka od eReading, která se jmenuje eReading.cz START a je určena podle slov distributora především začínajícím čtenářům e-knih. Čtečka se v tomto malém přehledu objevila především proto, že mě velmi a příjemně překvapila. Na rozdíl od dvou předchozích modelů, které eReading nabízel, se konečně jedná o použitelnou a zdá se, že také neporuchovou čtečku, což se o předchozích dvou modelech říci nedalo.

eReading.cz START
 

Čtečka je tedy napojena na český obchod s e-knihami eReading.cz a obchodní dům Kasa tuto čtečku dokonce nabízí ve speciální dotované edici (konkrétně zde), kdy si koupíte kredit na libovolné e-knihy ve výši 5.000 Kč a k tomu dostanete tuto čtečku zdarma. Běžná cena této čtečky je pak kolem 2.500 Kč.

Ostatní ebook čtečky

Do přehledu by bylo možné zařadit ještě mnoho další zajímavých e-book čteček, např. od společnosti Nook, Sony, Prestigio nebo Kobo, já jsem vybíral ale především ty čtečky, které mne zaujaly především poměrem výkon cena a které jsou dobře použitelné především pro začínajícího českého čtenáře e-knih.

Hodnocení čtenářů: 

Přidat komentář