Kindle Paperwhite: Nejlepší ebook čtečka s nasvíceným displejem

Tento článek není jen recenze, ve které bych sáhodlouze popisoval, jak jsem došel k závěru, že Amazon Kindle Paperwhite je nejlepší ebook čtečkou s nasvíceným displejem. Je to mé přesvědčení. Uživatelské zkušenosti hovoří samy za sebe.

Kindle Paperwhite: Nejlepší ebook čtečka s nasvíceným displejem

Druhým argumentem (a musím přiznat, že mnohem přesvědčivějším, než je má osobní zkušenost se čtečkou) je číslo, které udává prodej této ebook čtečky. Amazon Kindle Paperwhite je v současné době nejprodávanější elektronickou čtečkou na trhu, a to ne jen mezi čtečkami, které mají podsvícený či přesněji řečeno nasvícený displej, ale mezi e-ink čtečkami vůbec, bez ohledu na cenovou kategorii.

Technické parametry čtečky Kindle Paperwhite

Tím nejzajímavější na této čtečce je její displej, protože právě ten Kindle Paperwhite odlišuje od ostatních ebook čteček a právě díky němu Kindle Paperwhite ostatní čtečky převyšuje.

Displej má úhlopříčku 6 palců, svými rozměry se tedy nijak nevymyká od běžného standardu. Rozlišení 768 ×1024 pixelů spolu s hustotou pixelů, která má hodnotu 212 ppi, patří k tomu lepšímu. Displej není barevný, zobrazuje pouze 16 odstínů šedé, což je u elektronických čteček s e-ink displejem také zcela obvyklé.

Svítící, podsvícený, nasvícený, přisvícený… displej

Co ale displej dělá tak výjimečným, je použitá technologie, která zajišťuje nasvícení displeje. Někdy se také uvádí, že má displej podsvícení, v tomto případě by to ale nebylo přesné označení, protože osvětlovací diody svítí na displej zboku.

Základem je e-ink displej (elektronický inkoust), který byl ale vylepšen o nano vrstvu s optických vláken, která zajišťuje rovnoměrný přenos světla z externího umělého zdroje na povrch displeje. Jednoduše řečeno displej čtečky se jeví, jakoby byl podsvícený. Ve skutečnosti jsou přisvětlovací diody umístěny po obvodu rámu čtečky a právě díky této speciální vrstvě, které se říká Light Guide, se světlem krásně rozzáří celý displej. Výhoda tohoto řešení je pochopitelně v tom, že umožňuje čtenáři, aby si s rozečteným Michalem Vieweghem zalezl v potemnělé ložnici do postele a bez problému si mohl číst. Toto čtení „po tmě“ přitom není tak agresivní na oči, jako čtení ze zářícího displeje technologie LED (notebook, tablet). A také je pohodlnější, než čtení při lampičce pro čtečky (usb lampa), jejíž světlo často způsobuje nepříjemné odlesky. Intenzita osvětlení se dá také regulovat, a tak můžete při čtení za dobrého světla dát osvětlení na minimum, a tím snížit spotřebu baterie (nutno ovšem dodat, že displej trochu svítí i při snížení na 0).

Kindle Paperwhite: Technologie nasvícení displeje

Amazaon nepřišel s nasvětleným displejem jako první (již dříve představil Nook displej s technologií Glowlight), ale troufnu si říct, že jeho technologie patří momentálně k tomu nejlepšímu.

Dotykový e-ink displej

Použitý displej má na sobě ještě další vrstvu, a tou je vrstva dotyková. Dotykové čtečky jsou dnes poměrně běžné, ale většinou není dotykové ovládání řešeno pomocí dotykové vrstvy na displeji (jako u mobilních telefonů), ale zprostředkovaně snímáním pohybu prstu infračervenými paprsky. Toto starší řešení mělo tu výhodu, že nezpůsobovalo snížení kontrast zobrazovaného textu. Amazonu se ale podařilo vyvinou dotykovou vrstvu, která již tento negativní jev nevyvolává. Stránky ebooku tedy můžete pohodlně otáčet dotykem na displej, aniž byste museli platit daň v podobě horšího kontrastu.

Shrnuto a podtrženo: Displej Kindlu Paperwhite je vynikající. O něco hůře jsou na tom ale jiné parametry. Např. paměť.

Paměť, formáty a rozměry Kindlu Paperwhite

Do Kindlu Paperwhite je integrován paměť o kapacitě 2 GB. Na knihy, tedy na uživatelská data lze použít ale asi jen 1 GB prostoru. Paměťové karty Amazon Kindle Paperwhite nepodporuje, takže paměť žádným fyzickým paměťovým médiem si rozšířit nemůžete. Zdarma můžete využít ukládání do cloudu Amazonu, ale k tomu zase potřebujete mít připojení k internetu.

Tradičně hůře je Kindle na tom také co se týče podpory různých formátů elektronických knih. Čtečka nativně zvládne mateřské formáty Amazonu: Kindle 8 (AZW3), Kindle (AZW) a dále také mobi, prc, txt, html, doc a PDF. Kdyby Kindle Paperwhite podporoval alespoň také ePub, bylo by to skvělé, leč není…

Rozměry čtečky 169 × 117 × 9,1 mm při hmotnosti 213 g jsou prima. Při čtení elektronických knih si budete připadat, jako byste četli z lehkého a tenkého školního sešitu. Navíc je zadní strana čtečky pogumovaná, díky čemuž se dobře drží a používá. Zkrátka pohodlné čtení.

Balení kromě samotné čtečky obsahuje také USB kabel.

Některé zajímavé funkce čtečky Kindle Paperwhite

  • Whispersync je funkce, která se stará o synchronizaci rozečtených knih mezi různými zařízeními v ekosystému Kindle.
  • Při čtení si můžete zvýrazňovat text nebo do ebooku vkládat poznámky, které následně můžete sdílet přes Facebook nebo Twitter.
  • Bing Translator: Online překladový slovník.
  • Reading Progress Indicator: Čtečka dokáže odhadnout čas, který potřebujete k přečtení knihy či kapitoly. Funkce vypočítává tuto dobu z časů strávených předešlým čtením.

Jakou verzi čtečky Amazaon Kindle Paperwhite koupit

Amazaon Kindle Paperwhite se dá pořídit s připojením pouze na Wi-Fi nebo i s integrovaným 3G modemem, který je ovšem o cca 2.000 Kč dražší. Pokud nemáte speciální důvod k tomu, že potřebujete 3G připojení do čtečky (tedy máte tam, kde čtečku používáte, k dispozici wifi připojení), kupujte čtečku pouze s wifi.

Další specialitou v nabídce Amazonu jsou čtečky, které zobrzují reklamu (levnější) a které jsou bez reklam (dražší). U nás se nejčastěji kupuje levnější verze special offers, takzvaná sponzorovaná verze s reklamou. Zobrazovaná reklama ale naštěstí nijak neruší při čtení, zobrazuje se pouze na displeji vypnuté čtečky a v menu zařízení.

Ke čtečce také doporučuji pořídit si originální obal od Amazonu, protože je nejen estetický a plní ochrannou funkci. Ale dokáže při otevření/zavření automaticky čtečku zapnout/vypnout.

Klady: 

Nejlepší e-ink displej s přisvětlením
Výborný kontrast
Skvělá konstrukce čtečky

Zápory: 

Méně podporovaných formátů knih
Menu čtečky Kindle Paperwhite je v angličtině

Hodnocení čtenářů: 
Koupit / web prodejce: 

Komentáře

Vazeni souhlasim s tim ze tato ctecka je opravdu vyborna.Ja jsem ji koupil 3.12.t.r. z a hotove a vyzvednul osobne v AZ Mobil v SIMACKOVE UL.4.K MOBILU jsem dostal startovaci balicek 4 knih zdarma s udanym kodem.Pri pokusu o registraci se objevuje stalen ze mam spatny kod.Proto jsem se obratil na prodejce pana Tomase Pejchu o pomoc c.t.420 602866 446.Slibil ze se ozve s resenim ale nesplnil.Proto o pomoc prosim vas.

Přidat komentář