Nanonástřiky – novodobá čistička vzduchu

Nanonástřiky – novodobá čistička vzduchu

Zajímavou alternativou k domácí čističce vzduchu jsou nanonástřiky zdí a stropů bytu. Pokud si nechcete kupovat další elektrický spotřebič do domácnosti (i když elektrická spotřeba čističky vzduchu je malá, stejně tak jako její hlučnost), zauvažujte o alternativním řešení, jak zajistit co možná nejčistší vzduch ve vašem bytě.

Nano nástřik je nová nanotechnologie, která v současné době zaznamenává obrovský boom. Spočívá v aplikaci aktivních nanočástic, které čistí vzduch, likvidují veškeré zdraví škodlivé mikroorganismy (bakterie, viry, plísně, toxiny, alergeny), pohlcují pachy, a navíc dlouhodobě dezinfikují.

Aktivní stěna (strop) vytvořená z nanočástic TiO2 (oxid titaničitý) dokáže během 24 hodin odstranit ze vzduchu v místnosti přes 99,9 % organických škodlivin. Nanočástice o velikosti 2 nanometrů umí prostupovat buněčnými strukturami. Provádí se buď nástřik (stříkací pistolí) či nátěr (pomocí molitanového válečku). Metr čtvereční stojí cca 200 Kč.

Minusem je, že odborníci zatím tápou, jaký dopad to bude mít na zdraví člověka. Tato metoda u nás teprve začíná, a tak chybí studie a výzkumy, které by přinesly výsledky dlouhodobých účinků na lidský organismus. Dokonce neexistuje ani příslušná legislativa věnující se této oblasti. Prodejci technologií získali své certifikáty ze zahraničí.

Podle majitele jedné z firem, které v ČR částice aplikují postřikem, je technologie zcela nezávadná. Nezávadnost nástřiků potvrzuje například certifikát americké zdravotní instituce EPA, který odpovídá evropským požadavkům – například v Japonsku se technologie používá a zdokonaluje už třicet let. Kůží ani vdechnutím by je člověk vstřebat neměl. Používá se koloidní roztok titanu, takže nelze částice vdechnout. Jakmile pokryje povrch, částice titanu se spojí a vytvoří aglomeráty. To už jsou velikosti, které kůží neprojdou.

Oblasti, kde lze nanotechnologii aplikovat

  • k ošetření interiérů, kde funguje jako samočistička vzduchu a má samosterilizující účinky – byty, kanceláře, školy, úřady, předškolní zařízení, hotely, pošta, bazény…
  • doprava a průmysl – prostředky hromadné dopravy – autobusy, vlaky, metro, lodní doprava (výhodné v době chřipkových epidemií)
  • stroje, výroba, zařízení, výrobní linky
  • potravinářský průmysl
  • zdravotnictví
  • letectví
  • automobilový průmysl – interiéry aut (např. málokdo si uvědomí, že kvalita vzduchu v automobilu je přímo děsivá. Interiér vozu uvolňuje do ovzduší nebezpečné látky, které nám komplikují a zkracují život. Interiér nových vozů překračuje až 35x zdravotní limit pro těkavé a organické látky a ovzduší v kabinách vozu je až 20x toxičtější a 25x znečištěnější než vzduch venku!)
Hodnocení čtenářů: 

Přidat komentář