Nikon D7100 – zrcadlovka bez low-pass filtru

Nikon před nedávnem představil novou digitální zrcadlovku Nikon D7100. V Česku začne prodej tohoto fotoaparátu během několika dní. Podívejme se na malé preview.

Nikon D7100

Nástupce oblíbeného fotoaparátu Nikonu D7000 přichází s řadou podstatných změn. Tou nejdůležitější je absence low-pass filtru.

Low-pass filtr

Low-pass filtr (čili funkce antialiasing) se ve fotoaparátu stará především o snížení rizika efektu moiré (barevné vzory na jemných strukturách). Na druhé straně jeho absence spolu s novým 24 MPx snímačem velikosti DX (obdoba APS-C) má umožnit vyšší rozlišení snímků, a tedy také přesnější detaily.

Až čas ukáže, jestli to byl krok správným směrem – jaké budou praktické zkušenosti uživatelů a jak to časem zhodnotí odborné recenze. Doposud tomu bylo tak, že fotoaparáty bez low-pass filtru byly dostupné především ve vyšší cenové kategorii. Po Leice od Kodaku tak i Nikon nabízí tuto funkci (respektive její absenci) i u cenově nižší produktové řady.

Mezi další inovace Nikonu D7100 patří nový 51 bodový autofokus, nahrávání Full HD videa 30 snímků za sekundu nebo nový crop mód (systém ořezávání fotek). Ořez má faktor 1,3x. Fotoaparát je také odolnější vůči prachu a vodě, podobně jako modely D800 a D300S.

Nikon D7100 je zrcadlovka střední třídy, která (nejen kvůli absenci low-pass filtru) je určena náročným uživatelům. Výchozí cena za tělo zrcadlovky bez objektivu bude někde kolem 28.000 Kč. Se základním objektivem 18-105 mm pak zhruba okolo 32.000 Kč.

Nikon D7100 pohled shora
Nikon D7100 ze zadu

Hodnocení čtenářů: 
Orientační cena: 
Kolem 28.000 Kč, najít nejnižší cenu
Koupit / web prodejce: 

Přidat komentář