Retro fotoaparáty Fujifilm X100s a X20

Na letošním veletrhu CES 2013 představila společnost Fujifilm detaily o dvou nových digitálních kompaktních fotoaparátech, které se technickými parametry řadí na soudobou technologickou špici ve své kategorii, ale svým vzhledem se nechaly inspirovat retro stylem. Jedná se o modely Fujifilm X100s a nižší typ Fujifilm X20.

Fujifilm X100s

Fujifilm X100s

Fotoaparát Fujifilm X100s (také pod označením Fuji FinePix X100S)je následovník velmi oblíbeného high-end kompaktu X100, který se chlubí nálepkou "nejrychlejší autofocus" ve své třídě.

Fujifilm X100s byl oproti svému předchůdci vylepšen novým 16,3 MPx snímačem APS-C X-Trans CMOS II, který bychom očekávali spíše v zrcadlovce než v kompaktu. A také tento nový kompakt pohání rychlejší procesor s označením EXR II. X100s má stejný objektiv jako jeho předchůdce, tedy monofokální objektiv Fujinon Super EBC Coating s širokoúhlým ohniskem 23 mm (35 mm ekv. 135, f/2,0, makro od 10 cm) a vysokou světelností F2,0.

Lepší hardwarová výbava posouvá výkon fotoaparátu zase o stupínek výše. Společnost Fujifilm tvrdí, že nová X100s je schopna zaostřit během 0,08 sekundy. A zároveň i při takto veliké rychlosti je zachována vysoká kvalita fotografií, které mají oproti staršímu typu větší rozlišení a ještě nižší úroveň šumu a jsou minimalizovány optické vady.

Zajímavou funkcí, kterou se vyznačoval už Fijifilm FinePix X100 je hybridní hledáček, který z čistě optického umožňuje přepnout do režimu LCD monitor.

Naopak novou zajímavou funkcí digitálu X100s je zobrazení dvou snímků na displeji vedle sebe, jeden je vpravo druhý vlevo a vy si můžete mezi nimi vybrat a zaostřit manuálně.

Fujifilm X20

Levnější z těchto kompaktů Fujifilm X20 je modernizovaným nástupcem fotoaparátu Fujifilm X10. Základem tohoto fotoaparátu je 12 MPx senzor X-Trans CMOS II.

Fujifilm X10 patří v Česku k nejprodávanějším fotoaparátem této značky a to i přesto, že se mu nevyhnuly problémy s Blooming efektem. (Blooming efekt je nežádoucí optický jev, který vzniká na fotografii při náhlém přesvětlení snímače a projevuje se ve formě rovnoběžných čar na fotografii). Tato záležitost byla ale vyřešena novým firmwarem.

Retro design

Elegantní retro design těchto dvou nových fotoaparátů a především X100s je kapitolou sama o sobě. Kvalitní zpracování, konzervativní vzhled, volba odolných a zajímavých materiálů (na tělo je použita hořčíková slitina), zkratka vše "made in Japan". Tyto digitální kompakty osloví především příznivce "pokorného" fotografování. Lidi, kteří ve fotografiích chtějí zachytit "kouzlo a duši" okamžiku, kteří při fotografování prožívají čirou radost.

Cena a dostupnost

Fujifilm X100s se bude prodávat se necelých 1.300 dolarů a X20 za 600 dolarů. Prodej obou fotoaparátů začne v březnu, kdy bychom mohli očekávat také první odborné recenze.

Fujifilm X100s a X20

Ceny v Česku nebyly v době psaní článku ještě stanoveny, aktuálně je můžete zjistit tady pro X100s, respektive tady X20.

Hodnocení čtenářů: 

Komentáře

Novy FW blooming nevyresil, je mozne pristroj poslat do Anglie, kde se provadi vymena snimace. Nekteri majitele ale zaznamenali jine problemy po navratu X10ky. Ty pristroje, ktere jiz maji z vyroby novy cip, bloomingem netrpi.

Ano, je to tak, jak píšete. FW to vždy nevyřeší a musí se vyměnit snímač. Fujifilm ale doporučuje vždy nejdříve aktualizovat firmware, tvrdí, že některé případy se tím podařilo vyřešit.

Ale X20 vypadá velice nadějně a snímač v ní použitý není úplná novinka (používají ho vyšší řady Fujin) a protože se zatím žádné stížnosti neobjevují, bude to asi OK.

Přidat komentář