Zamyšlení fotografa: Jak koupit zrcadlovku

V životě každého začínajícího amatérského fotografa nastane den, kdy je čas povýšit na další level. Předpokládám, že lidé své první fotografické experimenty zkoušejí pomocí běžných digitálních kompaktů nebo dokonce telefonů, které se papírově tváří, že nabízejí mimo jiné také dokonalý fotoaparát. Samozřejmě to není pravda. A když člověk dospěje do této fáze, je čas poohlédnout se po nějaké té digitální zrcadlovce. Čili skutečném foťáku pro lidi, kteří to s fotografováním myslí trochu více vážně, kteří se již ujistili, že bez focení nemohou žít, a proto si chtějí pořídit stroj, který jim umožní další rozvoj.

Nikon D5100

Po rozhodnutí pořídit si zrcadlovku, logicky nastává otázka: "A kterou zrcadlovku? Jak vyberu tu nejvhodnější pro mne?"

Trh s fotoaparáty je poměrně široký a pro začínajícího laika možná trochu neprostupný. Asi nejsnazší způsob, jak si nechat poradit s výběrem, je oslovit přímo prodejce ve specializovaném obchodě. V Tesku apod. se prodavačky ale raději neptejte, podle vlastních zkušeností to nemusí dopadnout dobře, i když je rada třeba dobře míněná, kladívko nemusí udeřit na tu správnou hlavičku, obrazně řečeno.

Po konzultaci s prodejcem ve foto speciálce ale ještě nekupujte. I ve specializované prodejně s foťáky se člověk může zmýlit nebo může ne zcela přesně pochopit vaše požadavky a nebo, což se bohužel také stává, může zájem prodejce prodat zboží, na kterém má např. větší provizi, převážit nad zájmem nezjištně a seriózně pomoci zákazníkovi při výběru fotoaparátu. Proto, alespoň ti opatrnější z nás, po projednání své záležitosti s prodejcem, rychle chvátají domů na internet a začnou informace o doporučeném produktu vyhledávat, pročítat diskuze, pídit se po názorech již koupěvších kolegů fotografů.

Pokud se ukáže, že prodejce skutečně poradil správně a dobře, je slušnost se do obchodu vrátit a fotoaparát si tam zakoupit. Většinu lidí, ale asi nejspíše zláká poohlédnout se po co nejnižší ceně na internetu, k tomu slouží např. různé srovnávače cen.

Nezapomeňte ale na riziko zásilkového prodeje. Fotoaparát se skládá z jemné optiky, jenže přepravní společnosti často s balíky se zbožím nakládají jako s balíky slámy, které se přehazují vidlemi. Proto je dobré zvážit, zda nějaká ta ušetřená pětka za to riziko stojí. Protože případně se handrkovat s prodejcem nebo přepravcem, že foťák byl poškozen při přepravě, nemusí být příjemné - o nejistém konci ani nemluvě. I když některé prodejní akce na internetu jsou velmi lákavé.

Hodnocení čtenářů: 

Přidat komentář