Datum svatby: 11. 1. 11.

Klidně naštvou celou rodinu, že si svatbu naplánovali na úterý, kdy jsou normální lidi v práci, hlavně že ze svatební pozvánky bude zářit zlatým písmem vyvedené 11. 1. 11.
2 min. čtení | 357 slov

Nedávno jsem přemýšlel, co lidi vede k tomu, že si rádi vybírají „symetrické“ datum svatby. Datum, jako je to dnešní. Klidně naštvou celou rodinu, že si svatbu naplánovali na úterý, kdy jsou normální lidi v práci a nemají čas na přejídání se a ožírání, hlavně že ze svatební pozvánky bude zářit zlatým písmem vyvedené 11. 1. 11.

Chápu, že lidé s chabou pamětí raději volí snadno zapamatovatelné datum. Nevzpomenout si na výročí svatby může mít pro jednoho z partnerů nedozírné následky. Jiní lidé (a znám jich takových spoustu) jsou pověrčiví až to bolí a magická moc čísel k nim promlouvá kudy chodí. Kdyby existovala jakákoliv možnost, že by se jejich svatební obřad mohl konat 7. července v roce 77, určitě by se vzali právě v tento den. A ideálně kdyby to byla neděle (pokud považujeme neděli za sedmý den v týdnu). Ale pro většinu lidí bude výběr "krásného" data na svatbu pravděpodobně záležitost rozmarná až snobská, podobně jako obřad na zámku nebo houf dvaceti družiček, které nesou závoj.

Ale co si budeme povídat. když to vidím napsané v kalendáři, člověku to hned padne do očí. Prostě takové datum vypadá dobře. Lidi si otevřou svatební oznámení a všimnou si toho a při každé příležitosti si vzpomenou, že ten a ten měl svatbu, to byste nevěřili, v takový nevšední den. I ty koláče budou takové slavnostnější a chutnější. Číslice vyrytá do prstýnků budou vypadat jako pravidelný ornament a řeč oddávajícího bude znít vážněji, protože ta dokonalá kombinace čísel bude vsugerovávat osudovou nevyhnutelnost právě pečetěného svazku.

A ta svatební noc! Jen se to musí stihnout. Novomanželé se nesmějí veselit se svatebčany moc dlouho do noci, aby se ještě před půlnocí stačili poveselit spolu. Aby v obětí pokračovali v milostné hře na magická čísla. Aby v této jedinečné konstelaci zaseli, co chtějí sklízet. 

Jenže já si říkám: žádný stres, proč bych se na vlastní svatbě nezrubal až hanba a nechlastal až do rána? A třeba se mi nakonec nebude ani chtít od rozjeté společnosti odejít, jen kvůli naplánované kopulaci, no ne? To se raději na celou tu datum-mánii zvysoka ;o) A vůbec srát na svatbu, jak neustále opakuje můj přítel Svoboda.

Text: 6n64 (11. 01. 2011)
Vydáno: 11. 01. 2011